Конспекти занять

                                             Конспект заняття «Домовик»
МЕТА:
Освітня - познайомити учнів з народними художніми промислами, розширити кругозір учнів, познайомити учнів з історією створення сувеніра і технологією виготовлення іграшки-сувеніру "Домовичок";
Розвиваюча - розвивати творчі здібності, самостійність, фантазію;
Виховна - виховання художнього та естетичного смаку, поваги до народних традицій і промислів свого краю.
Методи навчання:
Усний виклад нового матеріалу з використанням картинок,бесіда,розгадування кросворду, демонстрація зразків вироба.
Завдання заняття: розвинути інтерес учнів до декоративно-прикладної творчості в процесі виготовлення сувеніра - оберега  "Домовичок".
Обладнання: Ножиці,клей,мішковина,стрічки,наповнювач,нитки,папір.
Наочно-демонстраційний матеріал: кросворд,зразки готових виробів, "Послідовність виготовлення сувеніра – оберега " Домовичок ".
Хід заняття:
1         Організаційна частина.
Перевірка готовності робочих місць, наявності матеріалів та інструментів для роботи.
Розгадування кросворду
2. Повідомлення нового матеріалу
Історія про домових.
Домовик — це дух, що поселяється в новозбудованому домі разом з людьми. Домовики бувають різні. Є тихі, їх майже не чути, а є такі, що весь час гупають. Вони по-різному відносяться до хазяїв. Якщо домовикові до вподоби, то він йому нічого поганого не робить або й допомагає. А якщо хазяїн чимось не сподобався, отоді домовик може так зробити, що той і свою хату покине.
У більшості давньоукраїнських племен Домовик був опікуном родинного вогнища, поставав у вигляді вогню, що називався Дідом-домовим. Тому при переході на нове житло господиня топила востаннє піч, після чого вигрібала увесь жар у чистий горщик, примовляючи: «Ласкаво просимо, дідусю, на нове житло». У новій оселі жар висипався у піч.
Побачити домовика можуть зовсім маленькі діти. Іноді він показується на великі свята — Різдво, Великдень, Трійцю. Цікаво, що зовнішній вигляд домовика в народній уяві часто залежить від матеріального стану родини, в домі якої живе домовик. В бідніших домах він голий, у заможних господарів — покритий шерстю чи волоссям.
Домовик не любить сварок, він слідкує за тим, щоб у родині був лад та спокій, щоб сім'я дотримувалась традицій та, звичаїв.
У домовиків є своє свято — 10 лютого на день Єфрема. Кожна господиня цього дня повинна приготувати улюблену страву домовика — кашу та, залишивши її на ніч, запросити домовика на вечерю. 
3. Практична частина
ПОВТЕРЕННЯ ПРАВИЛ ПОВОДЖЕННЯ З НОЖИЦЯМИ.
Послідовне виготовлення іграшки-сувеніру Домовик.
-          Формування іграшки – тулуба
ФІЗ КУЛЬТЗВИЛИНКА:
Сильний вітер до землі
гне дерева молоді, (присідають)
А вони ростуть, міцніють (піднімаються)
Вгору тягнуться, радіють. (встають навшпиньки, руки тягнуть вгору)

- приклеїти очі,рот,ніс,волосся
- прикрасити іграшку бантиками,квітами.
Індивідуальний обхід робочих місць. Допомога учням, усунення типових помилок.
4. Заключна частина.
- що на сьогоднішньому занятті ми виготовляли?
- що ви дізнались про домовика?
5. Підсумки заняття.
Перевірити виконану роботу, оцінити.
6. Прибирання робочих місць.


ЗАПИТАННЯ ДО КРОСВОРДУ :

1 Старик,або як ще його називають?   (ДІД)
2 Що щіпає взимку за щічки?         (МОРОЗ)
3 Літня ягода?                     (МАЛИНА)
4 Літня трудівниця,що носить мед?        (БДЖОЛА)
5 Що розквітає на весні?            (КВІТИ)
6 Що ловлять рибаки?       (РИБА)

7 З чого печуть хліб?       (МУКА)      


Тема: Прикраса з атласних стрічок «Метелик»
Мета: навчити формувати вміння працювати з атласними стрічками; розвивати уяву,творчі здібності дитини,естетичне виховання при виготовленні виробів; виховувати охайність у виконанні роботи, акуратність, терпіння, вміння довести почату справу до кінця.
Обладнання: атласні стрічки різних діаметрів та довжини, ножиці, двосторонній скоч, брожка.                                                           
                                                               Хід заняття
І . Організаційний момент
ІІ. Активізація діяльності
(розгадування загадок)
 На дорозі лежить квітка,
Пелюстки згортає,
Я хотів її підняти,
А вона літає. (Метелик)
ІІІ. Повідомлення теми, мети, завдань заняття
ІV. Вивчення матеріалу
1)    пояснювальний інструктаж щодо виготовлення метеликів
V. Практична робота
а) повторення правил безпечної роботи з ножицями
б) виготовлення метелика за зразком
в) оформлення роботи
IV.  Підведення підсумків заняття.
Бесіда.
Прибирання робочих місць.





Тема: Виготовлення ляльки – мотанки «Українка» 
Мета: поглиблення знань, умінь і навичок у галузі декоративно-прикладного мистецтва. Набуття практичних навичок виготовлення ляльки-мотанки, розвати уяву, образне мислення, фантазію, творчі здібності; виховати художньо-естетичний смак, інтерес до народних традицій.
Обладнання: ножиці, нитки, стрічки різного кольору, вишиванка.
                                                              Хід заняття
І. Організаційний момент
ІІ. Активізація діяльності
- Як ви думаєте, що означає слово "лялька"?
- Який образ виникає у вашій свідомості при слові "лялька"?
- Яка ваша улюблена іграшка?
ІІІ. Оголошення теми уроку.
- Сьогодні ми з вами маємо нагоду навчитися виготовляти українську іграшку — різновид ляльки-мотанки  «Українка».
ІV. Вивчення матеріалу
а) пояснення інструктажу,щодо виготовлення ляльки – мотанки «Українка».
V. Практична робота
а) повторення правил безпечної  роботи з ножицями
б)виготовляння ляльки – мотанки за зразком
в)оформлення, прикрашання ляльки
VI.  Підбиття підсумків уроку.  Виставка дитячих робіт.
                        Всі ми гарно потрудились,
                        Наші руки натомились.
                        Будем ми відпочивати
                        Та роботи оглядати.
Бесіда
Прибирання робочих місць



Тема: Виготовлення квітів з паперу
Мета: навчити конструювання виробів з паперу; розвивати дрібну моторику рук; виховувати охайність у виконанні роботи.
Обладнання: папір кольоровий, ножиці, нитки, клей.
                                                        Хід заняття
І . Організаційний момент
ІІ. Активізація діяльності
- Діти, а для того, щоб ви дізналися, що ми будемо виготовляти сьогодні на занятті я вам пропоную відгадати загадки. Уважно їх послухайте:
1) Я найперша розквітаю,
Синім цвітом серед гаю.
Відгадайте, що за квітка?
Бо мене не стане влітку? (Пролісок)

2)    Я перший розквітаю серед гаю,
І білий наче сніг, я колір маю,  Хто я?  Відгадайте?
Ви мене не ображайте, Не зривайте, не топчіть
 Бо я довго хочу жить. (Підсніжник)

3)    Невеликі пелюстки мають темні смужки,
Наче золотий пісок, в квітах жовтий є пилок,
А в землі сидить сітчаста цибулиночка куляста. (Крокуси)
ІІІ . Повідомлення теми, мети, завдань заняття
- Які слова пов’язуються зі словом квітка?
«Асоціативний кущ»
 Ніжна , духмяна,  гарна, ароматна, велика (маленька),  кольорова…
 - Чи доводилось вам дарувати квіти?
 - Яке у вас було почуття, коли ви дарували?
ІV.  Вивчення матеріалу
а) пояснення інструктажу, щодо виготовлення квітів
V. Практична робота
а) повторення правил безпечної роботи з ножицями
б) виготовлення квітів за зразком
VI . Підведення підсумків заняття

Тема: Декоративна прикраса  «Сонечко»
Мета: формувати навички роботи з папером ; вчитися працювати з ножицями; розвивати дрібну моторику.
Обладнання: ножиці, клей, папір кольоровий, картон, стрічка.
                                                           Хід заняття
І .Організаційний момент                            
ІІ. Активізація діяльності
1.     Розгадування загадок
           Відкривайте оченята,
           Досить спати, досить спати –
          Рано-рано у віконце Заглядає літнє… (Сонце)
ІІІ . Повідомлення теми,мети,завдань заняття  
ІV.  Вивчення матеріалу
а) пояснення інструктажу, щодо виготовлення прикраси сонечко
V.  Практична робота
а) повторення правил роботи з ножицями
б) виготовлення сонечка
в) оформлення виробу
VI.  Підведення підсумків заняття.
Прибирання робочих місць.










Тема: Виготовлення листівки у техніці квілінг
Мета: навчити прийомам конструювання виробів з паперу; розвивати дрібну моторику рук; виховувати охайність у виконанні роботи.
Обладнання: ножиці, зубочистка, картон, папір, квілінг, клей.
                                                           Хід заняття  
І. Організаційний момент
ІІ . Актуалізація діяльності
Історія квілінгу
Кві́лінг - мистецтво виготовлення плоских або об'ємних композицій зі скручених у спіралі смужок паперу.
   Хоча достовірно походження квілінгу не відоме, вважається що він з'явився одразу після винайдення паперу, в Китаї у 105 році н.е. Інші джерела стверджують, що квілінг практикувався у Давньому Єгипті. Одне можна сказати напевно – квілінг має дуже багату історію.
   Починаючи з кінця 1600-х квілінг став досить популярним захопленням у Європі та Англії серед молодих дам. У школах дівчата вивчали квілінг разом із вишиванням. Приклади таких робіт все ще існують із назвою школи та ім’ям дівчинки на звороті.
      Квілінг ніколи не був розвагою у вільний час для жінок робочого класу.  І лише дами вищого класу мали час на квілінг, не маючи потреби у роботі, доки підходящий наречений не зробить пропозицію. Цю техніку використовували для прикрашання та декорування меблів, ваз, підставок, корзин, шкатулок та ін. Тільки люди з грошима могли дозволити собі купівлю матеріалів для квілінгу. У якості фону використовували фольгу та флюди.
       Поселенці привезли із собою квілінг у Америку, і там він пережив переродження.
У наші часи квілінг став досить відомим і доступним, тож кожен охочий тепер може створювати неповторні шедеври

ІІІ . Повідомлення теми,мети,завдань заняття.
ІV.  Вивчення матеріалу
а) пояснення інструкції,щодо виготовлення листівки
V.  Практична робота
а) повторення правил безпечної роботи з ножицями
б) виготовлення листівки методом відтворення
в) оформлення роботи
VI . Підведення підсумків заняття
Прибирання робочих місць

Тема: Брилок з атласних стрічок
Мета: формувати вміння працювати зі стрічками; розвивати увагу, пам'ять ; виховувати посидючість.
Обладнання: кольорові стрічки, блискітки, прикраси, ножиці.
                                                            Хід заняття
І . Організаційний момент
ІІ. Активізація діяльності
Перш ніж почати наше заняття,я пропоную вам пограти в гру «Кольори»
Завдання гри : Кожен з дітей називає будь – який колір, і всі називають, що в них асоціюється з цим кольором ( Наприклад: блакитний – небо, квіти, метелик… і т.д.)
Гра№2 «Кольори емоцій»
Називайте з різною інтонацією. Наприклад,  "червоний" скажи радісно, "чорний" – сумно, "білий" – ніжно тощо.
Гра №3 «Фломастери»
Завдання гри: що можна намалювати фломастером певного кольору ( наприклад: жовтим-метелик, червоним-квітку, синім-хмаринку, і т.д)..
ІІІ. Повідомлення теми,мети,завдань заняття
IV.  Вивчення матеріалу
а) пояснення інструктажу плетіння брилка
V. Практична робота
а) повторення правил безпечної роботи з ножицями
б) підготовлення стрічок до плетіння
в) декорування,прикрашання брилка
VI . Підведення підсумків заняття
Бесіда

Прибирання робочих місць.


 Тема: «Український віночок»
Мета: поглиблювати та закріплювати знання дітей про українське національне вбрання, про дівочий віночок як оберіг, про особливості його виготовлення, про значення квітів та стрічок у ньому; розвивати увагу, пам'ять, дрібну моторику рук; виховувати почуття національної гордості,  любов та пошану до традицій свого народу.
Обладнання: папір, ножиці, клей, основа для віночка.
                                                 Хід заняття
І. Організаційний момент
ІІ. Активація діяльності
  Сьогодні ми поговоримо про значення українського віночка. Віночок не лише прикраса, а й оберіг. У кожного народу є свої символи і обереги. Обереги від слова «оберігати», «берегти». Є у віночка така сила, що біль знімає, волосся береже. У народі про віночок говорять:
– Гарний віночок – окраса дівчини.
– У віночку калина – гарна дівчини .
   Віночок  дівчата починали носити з трьох років. У віночок вплітали багато квітів. А які це були квіточки, ви взнаєте коли загадки відгадаєте. Кожна квітка щось означає.
Я на сонце дуже схожа,
Золотиста і пригожа,
Я щоранку розквітаю,
Промінцями всіх вітаю.
Відгадати всім не важко,
Що за квітка я така?  (ромашка)
-         Ромашка не тільки лагідна та добра квітка, вона дуже корисна. Має лікарські властивості. Дуже корисно дівчатам мити волосся відваром ромашки, щоб було воно довгим, красивим та шовковистим. А чай з ромашкою смачній і корисний. Його п’ють, коли болить живіт, ним полощуть горло.
На просторах поля золотого
Сині зірочки тремтять
Мов шматочки неба голубого
Виграють, виблискують, горять.  (волошка)
 -  Ці квіточки теж мають лікувальні властивості. Вони дуже корисні і ними миють волосся, освіжають хату, в них купають малих дітей.
Стебельце – шорстка драбинка,
Всередині – чорна вуглинка,
Пелюстки – блискучі як лак
Це квітує   (мак).
Так, це – мак. Подивіться, яка гарна квіточка.
Як без вишні – не садок,
Так без маку – не вінок.
І червоний, і стрункий,
І свіжесенький такий.
Цілу купу нарвемо,
Всім віночки сплетемо.

ІІІ. Повідомлення теми, мети, завдань заняття
   Отже, тема сьогоднішнього заняття: « Український віночок». І сьогодні ми будемо виготовляти такий віночок з паперових квітів. Ми з вами уже дізнались, які квіти входять до віночка, тож перш, ніж ми почнемо роботу давайте поговоримо, що означає кожна квітка у віночку.
Квітів яскравих барвисті узори
Сяють в віночку, як вранішні зорі.
Кожна говорить до нас, промовляє,
Про свої символи розповідає.
Запашні чорнобривці – це кожен знає –
Символ Вкраїни, рідного краю.
Цвіт незабудки – пам’ять про рід
Й вірну любов – панацею від бід.
Безсмертник – здоров’я,
барвінок – життя.
Ромашки – це юність і доброта.
Мак – мужність, молодість і краса,
Вогонь ясний, що не згаса,
Та водночас – печаль і туга
За втраченим в двобої другом.
Сині волошки – краплиночки неба –
Довірливо й скромно
всміхнуться до тебе.
Цвіт яблуні та білий вишні –
Це материнська любов ніжна.
Гроно калини – врода дівоча.
Любисток – завжди про кохання шепоче.
Нагідки – відомо всім – сонячні квіти,
Деревій же – нескореність і довголіття.
Розум і гнучкість – хміль кучерявий,
А всі квіти разом – краса наша й слава,
Їх назбирайте на клумбі і в полі,
Щоб розцвітала веселкою доля.
А на голівках юних, дівочих,
Завжди красувавсь український віночок.
    Крім квітів, у вінок вплітають стрічки. Люди вірили в їхню магічну силу. Стрічки оберігають волосся від поганих очей. Вимірювались вони довжиною дівочої коси, щоб сховати її.
Світло-коричнева стрічка – символ землі-годувальниці.
Жовта стрічка – символ Сонця.
Світло-зелена – символ краси і молодості.
Блакитна чи синя – символ неба і води.
Жовтогаряча стрічка – символ хліба.
Фіолетова – символ душевності.
Рожева – символ достатку.
Біла – символ пам’яті про померлих. На лівому боці її вишивали сонце, на правому місяць.
ІV. Вивчення матеріалу
а) пояснення інструктажу, щодо виготовлення квітів;
V. Практична робота
а)повторення правил безпечної роботи з ножицями;
б) виготовлення маків:

в) виготовлення васильків:

г) виготовлення ромашок:
д) виготовлення листочків:
е) оформлення роботи:
  

VI. Підведення підсумків заняття. Прибирання робочих місць.
    Сьогодні ми ознайомилися з віночком, з квітами та стрічками, які вплітаються у нього.

  • З яких квіточок плели віночки?
  • Якого кольору в’язали стрічки до свого віночка дівчата?
  • Що кожна стрічка означає?

Немає коментарів:

Дописати коментар